Ile trwają przeglądy budowlane budynku mieszkalnego jednorodzinnego?

Przeglądy okresowe budynków mieszkalnych jednorodzinnych – wolnostojących, bliźniaków i szeregowych – są kluczowe dla ich bezpieczeństwa i trwałości. Zgodnie z przepisami, przegląd ogólnobudowlany oraz pomiary instalacji elektrycznej i odgromowej przeprowadza się raz na 5 lat. Natomiast przeglądy instalacji gazowej oraz urządzeń i instalacji ochrony środowiska oraz przegląd kominiarski wymagają corocznego wykonania.

dom

1) Przegląd budowlany / ogólnobudowlany

Czas trwania: 1-3 godziny
Inżynier ocenia stan techniczny konstrukcji budynku oraz wszystkich elementów narażonych na czynniki atmosferyczne. Fotografuje też cały budynek i ewentualne uszkodzenia.

Od inżyniera wymaga się odpowiednich uprawnień budowlanych, które można uzyskać po ukończeniu studiów technicznych oraz zdaniu egzaminu w Izbie Inżynierów Budownictwa. Musi on także posiadać aktualne zaświadczenie o przynależności do odpowiedniej miejscowo Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

2) Przegląd instalacji elektrycznej

Czas trwania: 2-4 godziny
Wykonuje się m.in. pomiary rezystancji izolacji, sprawność ochrony przeciwporażeniowej i sprawdza stan rozdzielni elektrycznej.

Specjalista musi posiadać świadectwa kwalifikacyjne SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) w zakresie eksploatacji (E) i dozoru (D) instalacji elektrycznych.

3) Przegląd instalacji odgromowej (jeśli w danym budynku występuje)

Czas trwania: 1-2 godziny
Sprawdza się ciągłość przewodów odgromowych, stan uziemienia i zabezpieczenia przed przepięciami.

Specjalista musi posiadać świadectwa kwalifikacyjne SEP w zakresie eksploatacji (E) i dozoru (D) instalacji elektrycznych.

4) Przegląd instalacji gazowej (jeśli w danym budynku występuje)

Czas trwania: 1-2 godziny
Specjalista kontroluje szczelność przewodów, stan techniczny urządzeń gazowych oraz wydajność wentylacji.

Konieczne są uprawnienia gazowe wydawane przez odpowiednie komisje kwalifikacyjne, np. Urząd Regulacji Energetyki. Uprawnienia te obejmują eksploatację urządzeń gazowych oraz przeprowadzanie ich przeglądów technicznych.

5) Przegląd kominiarski

Czas trwania: 1-2 godziny
Kominiarz lub inżynier bada drożność przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, kontrolując ich stan techniczny oraz szczelność.

Od specjalisty wymaga się tytułu mistrza kominiarskiego, uzyskiwanego po kilkuletniej praktyce i zdaniu egzaminów organizowanych przez samorząd rzemieślniczy.

Alternatywnie, mogą to być uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Wtedy musi on także posiadać aktualne zaświadczenie o przynależności do odpowiedniej miejscowo Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

6) Przegląd urządzeń i instalacji ochrony środowiska (jeśli występują)

Czas trwania: 1-2 godziny
Dotyczy systemów takich jak zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe czy biologiczne oczyszczalnie ścieków. Inspekcja obejmuje ogólny stan techniczny i sprawność tych urządzeń.

Przeglądy takich urządzeń wymagają zaangażowania specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi oraz z aktualnym zaświadczeniem o przynależności do odpowiedniej miejscowo Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

Wykonanie wszystkich powyższych przeglądów może zająć łącznie od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od wielkości budynku i złożoności instalacji, a także w zależności od dostępności poszczególnych specjalistów. Jednak w przypadku firmy oferującej obsługę kompleksową i w razie optymalnego skoordynowania tego procesu wszystkie wizje lokalne i pomiary można załatwić w ten sam dzień roboczy.

Źródło: figura.team/jakie-przeglady-sa-obowiazkowe-w-domu-jednorodzinnym/

Polecamy także: